Pod koniec lipca zakończyła się Nieobozowa Akcja Letnia 2019 – kolonia w Stanicy – Schronisku w Ściborzycach Małych. Cała akcja podzielona została na dwa turnusy, w których łącznie udział wzięło 70 osób, a tym harcerze, harcerskie młodzieżowe drużyny pożarnicze, młodzieżowe drużyny pożarnicze z gminy Głubczyce oraz dzieci z Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Głubczycach.

Uczestnicy kolonii brali udział w wycieczkach na Biskupią Kopę, mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii w Grodzie Rycerskim w Byczynie, zwiedzić ZOO w Opolu, a po powrocie na Stanicę uczestniczyli w zajęciach z udziałem Straży Pożarnej. Dzięki zaprzyjaźnionym jednostkom OSP każdego dnia możliwe było zapoznanie młodzieży z zasadami działania sprzętu pożarniczego oraz z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a także przeprowadzenie ćwiczeń bojowych i zawodów sportowo-pożarniczych. Żołnierze przeprowadzali zajęcia z musztry, opowiadali o swojej pracy w szeregach Wojska Polskiego. Harcerze i przyszli strażacy spędzali czas na wspólnych zabawach i biesiadowaniu przy ognisku. Organizowano gry terenowe, podchody, zajęcia sportowe, malowanie na sterczu, tory przeszkód. W trakcie kolonii odbywały się zajęcia metodyką harcerską, pogadanki, nauka piosenek harcerskim, dzieci i młodzież trzymała warty. Dzięki zapewnionym atrakcjom cały wypoczynek okazał się sukcesem i wszyscy uczestnicy wrócili zmęczeni ale szczęśliwi do swoich domów.

Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Ziemi Głubczyckiej pragnie podziękować  Komendantowi Miejsko-Gminnemu OSP gminy Głubczyce Panu kpt. Mateuszowi Szymuś za pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia, wszystkim sponsorom, żołnierzom z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, a przede wszystkim jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z Lisięcic, Zopowy, Zawiszyc, Zubrzyc i Grobnik oraz całej kadrze instruktorskiej. To właśnie dzięki nim dzieci i młodzież z gminy Głubczyce mogły aktywnie i bezpiecznie spędzić wakacje.

I TURNUS

II TURNUS