30 FINAŁ WOŚP był szczególnym wydarzeniem nie tylko ze względu, że był to finał jubileuszowy, ale przede wszystkim po raz pierwszy w Głubczycach zawiązaliśmy własny sztab – Sztab WOŚP nr 6339 !!! Do tej pory współpracowaliśmy z Młodzieżowym Domem Kultury w Opolu. Szefem głubczyckiego sztabu został Piotr Soczyński, w skład sztabu weszły Panie Anita Juchno, Sylwia Trzebuniak oraz Katarzyna Mojzyk. W sztabie zarejestrowano 50 wolontariuszy, bo taki limit został przydzielony z Warszawy. Nasz sztab nawiązał współpracę z jednostkami samorządowymi, placówkami edukacyjnymi, organizacjami pozarządowymi i instytucjami w celu zorganizowania XXX Finału WOŚP na terenie powiatu głubczyckiego. 22 stycznia odbył się Noworoczny Turniej Badmintona na Hali ZOKiS. Podczas turnieju odbyła się licytacja gadżetów sportowych, z których dochód zasilił puszkę WOŚP. Przedszkole Piccolino oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi im. Marii Konopnickiej w Bogdanowicach przez cały tydzień sprzedawały wypieki w swoich placówkach, dochód za łakocie był oszałamiający. Niestety ze względu na pandemię zmuszeni byliśmy odwołać przygotowaną na 30 stycznia część koncertową, w której udział miały wziąć przedszkolaki z Przedszkoli nr 1, 2 ,3 oraz Piccolino z Głubczyc i uczniowie głubczyckich szkół podstawowych. Odwołano występ uczniów i skrzypaczek z Grobnik, koncerty zespołów „Big Band Gramy na czarno” oraz „Old Befa”, chóry „Cantabile” i „Feniks” oraz solistki z głubczyckiego liceum. Pomimo to w niedzielę w dniu finału o godzinie 14 przed Ratuszem Miejskim w Głubczycach otworzyliśmy Głubczycki Jarmark WOŚP, na którym nie zabrakło atrakcji. Pierwszym z nich  był WIELKI PSI SPACER organizowany przez Szkołę Tresury Psów „Kałduński Kieł”  Właściciele psów wraz z pupilami przystrojonymi czerwonymi wstążeczkami przy obrożach licznie stawili się do odbycia spaceru i zasilenia naszych puszek skarbonek. Przy Ratuszu Miejskim czekała przygotowana przez Zespół Szkół Mechanicznych siłownia, wystawa obrazów przekazanych przez Głubczyckie Ognisko Plastyczne, które można było oczywiście zakupić. Swoje stanowiska przygotowało Głubczyckie Koło PZW, na którym prezentowany był sprzęt wędkarski, biblioteczka tematyczna i ulotki, jak zostać wędkarzem. Panowie rozpalili również ognisko, które w ten bardzo chłodny i wietrzny dzień dodawało ciepła. Kolejnym stanowiskiem był punkt Polskiego Czerwonego Krzyża Klubu Honorowych Dawców Krwi Głubczyce, na którym można było zakupić pyszne ciasta i otrzymać materiały programowe związane z działalnością klubu i firmowe gadżety. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach oferował w Sali pod Aniołem pomiar ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi. Strażacy z OSP Zopowy zaprezentowali pokaz cięcia auta i akcji ratunkowej. Stajnia na Warszawskiej umożliwiła przejażdżkę autami terenowymi. Imponująca była przygotowana dla mieszkańców strefa gastronomiczna. Środowiskowy Dom Nowe Gołuszowice na stoisku oferował pyszny bigos, chleb ze smalcem i gorący barszczyk. Przygotowano także serca, serduszka w formie świec, poduszeczek i innych pięknych rękodzieł. Można było kupić te piękne serca, a pieniążki wrzucić do puszki WOŚP. Przy tym stoisku kolejki nie znikały, podobnie jak na punkcie Sołectwa Lisięcice, gdzie serwowano pyszną, gorącą grochówkę z kotła. Szef sztabu Piotr Soczyński z Ojcem Urbanem Adamem Bąkiem kręcili watę cukrową i wyjątkowo chrupiący popcorn. Na stanowisku Pani Anity Juchno można było zakosztować pysznej grillowanej kiełbasy, ufundowanej przez Intermarche Głubczyce. Przedszkole Piccolino na swoim stoisku oferowało bogatą ofertę wypieków, które znikały w zawrotnym  tempie. Na stanowisku ZHP Głubczyce można było zakupić pyszne muffinki upieczone przez harcerki i ich mamy oraz wypieki instruktorek oraz napić się ciepłej kawy i herbaty. Harcerskie łakocie cieszyły się dużym powodzeniem i zasiliły skarbonkę na kwotę prawie 2400 złotych. Herbatę i kawę ufundowały Głubczyckie Wodociągi. Na zakończenie naszego jarmarku zespół harcerski „Pozytywki” wykonał dwie piosenki przygotowane specjalnie na finał WOŚP. Około godziny 19 w sali Miejskiego Domu Kultury w Głubczycach w asyście zaproszonych gości Pana Zbigniewa Ziółko, Pana Kazimierza Naumczyka oraz Dyrektora SPZOZ Pana Adama Jakubowskiego  rozpoczęliśmy uroczyście przeliczanie skarbonek wolontariuszy z Gmin Głubczyce, Kietrz i Branice, gdzie również organizowano orkiestrowe przedsięwzięcia. Zebraliśmy kwotę 72 711, 27 !!! Kwota ta, po przeliczeniu w późniejszym terminie e-skarbonek i aukcji internetowych była bliska 80 000 złotych.

Podsumowanie WOŚP : 46 sztabów na Opolszczyźnie zebrało w sumie 1 338 012 złotych. Sztab nr 6339 Głubczyce uplasował się na II miejscu w województwie !!!

Składamy gorące podziękowania mieszkańcom powiatu głubczyckiego, naszym wolontariuszom, a także każdej osobie, instytucji, placówce oświatowej, kulturalnej, stowarzyszeniom i organizacjom zaangażowanym w przeprowadzenie 30 FINAŁU WOŚP, jak również darczyńcom fantów na aukcje internetowe. Mamy wielkie serca !!! Nie zatrzymał nas nawet porywisty wiatr !!!

Komendantka Hufca ZHP Głubczyce

Członkini Sztabu 6339