Hasłem tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju było „Światło Służby” i gdyby podsumować rok 2020 był to dla harcerzy rok pełen wyzwań i właśnie służby. Epidemia, zawieszone harcerstwo, izolacja….

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na początku roku był pełen euforii, niebywałej integracji wszystkich pokoleń naszej głubczyckiej społeczności. Było tłumnie, głośno i wesoło i przede wszystkim hojnie, bo zebrane przez nas środki na kwotę ponad 90 tysięcy złotych radowały i napawały nas dumą. Za chwilę „Zima w mieście”, na którą w czasie ferii zimowych chętnie przybywali nie tylko harcerze, ale również dzieci i młodzież niezrzeszona z naszej gminy. Wycieczki na lodowisko, wyjazdy do jednostki do Opola, niezliczona ilość atrakcji, zajęć, wielu gości i naszych przyjaciół. Wesoło, aktywnie i jeszcze wszyscy razem z uśmiechem korzystaliśmy z ferii. Marcowe decyzje związane ze stanem pandemii wprowadziły poważne zmiany, także w środowisku harcerskim. Wyizolowana młodzież, spotkania online to nowe doświadczenia. W tym czasie pełnoletni instruktorzy Komendy Hufca ZHP w Głubczycach spontanicznie utworzyli pogotowie dla seniorów i osób potrzebujących pomocy z terenu powiatu głubczyckiego. Nasze działania obejmowały roznoszenie obiadów w okresie od 22 marca do 30 czerwca dla 24 seniorów, zakupy dla seniorów, realizowanie recept, transport leków niezbędnych do życia z Oddziału Zakaźnego w Opolu do Głubczyc, wyprowadzanie psów seniorom, płacenie rachunków seniorom, pomoc rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi, pomoc w odrabianiu lekcji zuchom i harcerzom, zakup materiału na maseczki, zakup i dowóz prowiantu żołnierzom pełniącym służbę na terenach przygranicznych.

W okresie od marca do czerwca nasze zuchy i harcerze integrowały się z nami na tyle sposobów, na ile było to możliwe. Choć młodzież harcerska nie mogła bezpośrednio uczestniczyć w uroczystościach patriotycznych, to o świętach tych pamiętali i aktywnie włączali się w nasze akcje online, takie jak #OFLAGUJ SIĘ #RADOSNY PATRIOTYZM z okazji świąt majowych, czy w 100. Rocznicę Urodzin Jana Pawła II przygotowywali prezentacje lub prace plastyczne. Harcerska Akcja Letnia ku radości nas wszystkich odbyła się mimo niecodziennych okoliczności pandemii. Wymagało to dodatkowych nakładów pracy i środków ostrożności, ale udało się nam nasze harcerskie wakacje bezpiecznie przeprowadzić, z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Ponad dwudziestu harcerzy wyjechało na obóz harcerski pod namiotami w góry, ponad 120 osób wyjechało na kolonie nad morze. Harcerze po miesiącach izolacji, mogli nareszcie spotkać się z rówieśnikami, wyjechać nad morze lub w góry i korzystać z wakacji. Jeszcze we wrześniu spotkaliśmy się na harcerskim starcie z nowymi planami, pełni energii, jaką dały nam wakacje. Drużyny rozpoczynały swoje działania, sprzątały groby nieznanych żołnierzy, zbierały się na zbiórkach zastępów na łonie przyrody. W ramach Rajdu Jesiennego w zmienionej formie, dostosowanej do obowiązujących procedur przywitaliśmy w naszej głubczyckiej, harcerskiej rodzinie nowych harcerzy, którzy w Lesie Marysieńka przy harcerskim ognisku złożyli swoje Przyrzeczenie Harcerskie. Lecz niestety nasze działania zostały na nowo zawieszone. Nasze jesienne przedsięwzięcia znowu przeprowadzaliśmy online. Czas ten wykorzystaliśmy także na udział w szkoleniach i konferencjach, organizowanych przez Komendę Chorągwi i Główną Kwaterę ZHP. Wielu naszych zuchów i harcerzy przez cały rok zdobywało sprawności i było w stałym kontakcie ze swoimi drużynowymi. Młodzież starszo harcerska przygotowywała się do otwarcia prób instruktorskich, kadra hufca nabywała nowych doświadczeń w działaniu w okresie pandemii, aktywnie współpracowała i wspierała się wzajemnie. Rok zakończyliśmy sztafetą Betlejemskiego Światła Pokoju. Nieśliśmy betlejemski ogień do mieszkańców naszego powiatu, urzędów, kościołów, firm i instytucji.

Rok pełen wyzwań. Mimo trudności uzmysłowił nam, że jesteśmy wyjątkową harcerską społecznością. Potrafimy działać pod presją czasu, szybko się zorganizować, poświęcić swój czas, pomagać sobie wzajemnie, a także tym, którzy tej pomocy potrzebowali. Wiemy, że możemy wzajemnie na sobie polegać i o czym przekonaliśmy się w tym roku pandemia przesunęła granicę naszych możliwości.

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ
KOMENDANTKA HUFCA ZHP GŁUBCZYCE