29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał odbyć się 10 stycznia 2021 roku. Ze względu na sytuację związaną ze stanem pandemii został przeniesiony na 31 stycznia 2021 roku. Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach i tego roku wzięła czynny udział w kwestowaniu na rzecz WOŚP ze sztabem nr 3836 – Młodzieżowym Domem Kultury w Głubczycach.

Finał z głową to hasło przewodnie tegorocznego finału, a zebrane środki tym razem zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Siedziba naszego sztabu mieściła się w Komendzie Hufca ZHP w Głubczycach. Do tegorocznej akcji włączyło się ponad dwudziestu wolontariuszy, wspieranych przez liczne grono osób z terenu Gminy Głubczyce, Gminy Kietrz i Gminy Branice. W przeprowadzenie akcji WOŚP oprócz zuchów, harcerzy i instruktorów włączyły się także nasze władze samorządowe, przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z terenu powiatu głubczyckiego oraz strażacy z jednostek OSP. Powiat Głubczycki przekazał 10 egzemplarzy „Albumu Głubczyckich Rodzin Kresowych” na aukcje internetowe WOŚP.

Ze względu na stan epidemii i obowiązujące obostrzenia 29. Finał WOŚP w Głubczycach nie mógł mieć przebiegu z przytupem, jak w roku ubiegłym, gdzie nasze środowisko, zgromadzone przy Ratuszu Miejskim czynnie uczestniczyło w przedsięwzięciach na rzecz orkiestry. Liczba wolontariuszy WOŚP w tym roku była też o połowę mniejsza. Jednak im bliżej było do finału, tym coraz więcej osób i placówek wyrażało chęć pomocy w kwestowaniu. Mimo wszystkich przeciwności losu, udało się nam akcję przeprowadzić tak, jak tylko mogliśmy najlepiej. Hojność naszych mieszkańców była nieoceniona. Wiele osób zasilało puszki banknotami. Zebrana kwota to blisko 43 000 złotych, która została przekazana w godzinach wieczornych, w asyście Straży Miejskiej do sztabu w Opolu. Zdajemy sobie sprawę również z tego, że sporo osób zasiliło konto orkiestry on-line, poprzez indywidualne wpłaty, e-skarbonki, udział w aukcjach czy smsy. Jednak nie mamy dostępu do danych, aby określić sumę przekazanych środków przez mieszkańców naszego powiatu.

Serdecznie dziękujemy naszym mieszkańcom za wsparcie tegorocznej orkiestry. Ponadto składamy podziękowania wszystkim wolontariuszom i osobom zaangażowanym w kwestowanie na rzecz orkiestry w tym trudnym czasie.