Ferie zimowe dobiegły końca, a wraz z nimi nasza Harcerska Akcja Zimowa. Niestety i w tym roku pandemia pomieszała nam szyki. Nie mogliśmy naszej zimowej akcji przeprowadzić w Ratuszu, gdzie nasze zuchy i nasi harcerze uczestniczyli z  dziećmi i młodzieżą szkolną spoza ZHP w wspólnych spotkaniach, wyjazdach na lodowisko i innych atrakcjach. Tego roku w naszym zimowisku na bazie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach udział wzięło ok. 60 zuchów i harcerzy. Chętnych było o wiele więcej, ale niestety obowiązujące nas przepisy i obostrzenia sanitarne uniemożliwiły zorganizowanie naszego przedsięwzięcia na większą skalę. Poza zajęciami stacjonarnymi w ZSO, podczas których śpiewaliśmy, rysowaliśmy, pląsaliśmy, graliśmy w gry i zdobywaliśmy nowe umiejętności zwiedzaliśmy muzea: Muzeum w Raciborzu, Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej oraz Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny. Nasza młodzież pogłębiała swoją wiedzę i z zainteresowaniem oglądała muzealne ekspozycje. Największych wrażeń dostarczyła raciborska mumia, choć w każdym muzeum było coś wyjątkowego. Poza muzealnymi doznaniami postanowiliśmy pozwiedzać miejscowości, do których się udaliśmy. Raciborski Rynek, Pomnik Matki Polki, pobliski park, Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny, Sanktuarium św. Anny i Pomnik Św. Jana Pawła. Radosnych wrażeń dostarczył również wspólny posiłek w McDonaldzie, ale na co dzień dbaliśmy także o zdrowe przekąski. Odwiedziliśmy również głubczyckie Wodociągi, gdzie otrzymaliśmy sporą dawkę informacji na temat wody, sposobu jej pozyskiwania, oczyszczania i dostarczania do domów. Zwiedziliśmy pompowanie wody, w której  zapoznaliśmy się z zachodzącymi procesami technologicznymi, a następnie mogliśmy pograć w planszówki i zjeść pyszną pizzę. Odwiedzili nas nasi głubczyccy policjanci i przeprowadzili z nami pogadankę o bezpiecznym wypoczynku. Na feriach korzystając z zimowej aury wybieraliśmy się na spacery do Parku Miejskiego, by poobserwować przyrodę i podczas gry terenowej wykonywać zadania. Nie zabrakło aktywnych form i zabaw na świeżym powietrzu. Staraliśmy się połączyć edukację z zabawą, by nasi podopieczni mieli możliwość aktywnie i atrakcyjnie spędzić czas ferii zimowych. Naszą akcję zakończyliśmy balem maskowym. Do zobaczenia na Harcerskiej Akcji Zimowej w przyszłym roku z nadzieją, że będziemy mogli zgromadzić wszystkie chętne dzieci i młodzież z naszego miasta.